Category
Grounding kabel SG78-06B2A Grounding Kit for 7/8 in coaxial cable
Product Classification
| Product Type | Grounding kit |
| Product Brand | SureGround® |
| Ordering Note | CommScope® standard product in Asia Pacific | CommScope® standard product in Europe, the Middle East, and Africa | CommScope® standard product in Mexico, Central America, and South America |
General Specifications
| Bonding Conductor Jacketing Material | PVC |
| Bonding Conductor Material | Copper |
| Bonding Conductor Wire Size | 6 gauge |
| Cable Type | Corrugated | Smoothwall |
| Color | Black |
| Grounding Kit Type | SureGround® Grounding Kits |
| Grounding Strap Material | Tinned copper |
| Harmonized System (HS) Code | 854420 (Coaxial cable and other coaxial electric conductors) |
| Lug Attachment | Factory attached |
| Lug Type | Two-hole lug |
| Thread Size | 3/8 in | M10 |
Dimensions
| Bonding Conductor Length | 609.6 mm | 24 in |
| Cable Jacketing Removal Length, maximum | 38.1 mm | 1.5 in |
| Cable Jacketing Removal Length, minimum | 38.1 mm | 1.5 in |
| Compatible Diameter, maximum | 28.702 mm | 1.13 in |
| Compatible Diameter, minimum | 26.67 mm | 1.05 in |
| Nominal Size | 7/8 in |
Electrical Specifications
| Current Handling | Tested to withstand 100,000 amps peak current surge |
| Current Handling Test Method | MIL-STD-1757 |
| Grounding, Bonding and Shielding Test Method | MIL-STD-188-124A |
| Lightning Protection Test Method | IEC 1024-1 |
Material Specifications
| Locking Bail Material | Stainless steel |
| Rivet Material | Tinned copper |
Environmental Specifications
| Operating Temperature | -40 °C to +85 °C (-40 °F to +185 °F) |
| Storage Temperature | -40 °C to +80 °C (-40 °F to +176 °F) |
| Blowing Rain Test Method | MIL-STD-810, Method 506 |
| Corrosion Test Method | MIL-STD-1344, Method 1001 |
| Freezing Rain/Icing Test Method | MIL-STD-810, Method 521 |
| Humidity Test Method | MIL-STD-1344, Method 1002 |
| Immersion Test Method | IEC 60529:2001, IP68 |
| UV Resistance Test Method | MIL-STD-810, Method 505 |
| Vibration Test Method | MIL-STD-202, Method 214 |
| Weatherproofing Method | Butyl and electric tape |
Packaging and Weights
| Height, packed | 228.6 mm | 9 in |
| Width, packed | 215.9 mm | 8.5 in |
| Length, packed | 58.42 mm | 2.3 in |
| Included | Grounding kit | Hardware | Lug | One roll of 2 in PVC tape | One roll of 24 in butyl rubber tape |
| Packaging quantity | 1 |
| Weight, gross | 0.62 kg | 1.367 lb |
Regulatory Compliance/Certifications
| Agency | Classification |
| ISO 9001:2015 |
Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |
| ROHS | Compliant |
| CHINA-ROHS |
Below maximum concentration value |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
Be the first to review “Grounding kabel SG78-06B2A Grounding Kit for 7/8 in coaxial cable” Cancel reply
Categories: Aksesoris kabel, Kabel dan Komponen
Related products
Layanan Kami
Terjamin mutu
Produk 100% orisinil
Transaksi Aman
Bisa minta faktur pajak
Layanan
Cepat respon dan profesional
Harga
Terbaik dan bersahabat
Pengiriman
Produk kami antar sampai tujuan
Tentang Kami
Sarang Telco berdiri di awal tahun 2019, kami merupakan pengembangan bisnis dari PT. Suryajaya Teknotama (SJA) yang merupakan perusahaan pemasok bagi industri telekomunikasi nirkabel yang telah berdiri sejak tahun 2001, kami berkomitmen untuk menyediakan teknologi yang tepat bagi para pengguna bisnis telekomunikasi di Indonesia.
Terbaru
Kabel LDF4-50A Merk Commscope
July 14, 2023
Enterprise Network Solutions
July 28, 2020
Aceess Point Solution
July 28, 2020








Reviews
There are no reviews yet.