Category
Kabel coaxial LDF4-50A wireless cable
LDF4-50A, HELIAX® Low Density Foam Coaxial Cable, corrugated copper, 1/2 in, black PE jacket (Halogen free jacketing non-fire-retardant)
Kabel coaxial LDF4-50A wireless cable
Product Classification
| Product Type | Coaxial wireless cable |
| Product Brand | BrightWire® | HELIAX® |
| Product Series | LDF4-50A |
| Ordering Note | CommScope® standard product (Global) |
General Specifications
| Flexibility | Standard |
| Jacket Color | Black |
Dimensions
| Diameter Over Dielectric | 12.954 mm | 0.51 in |
| Diameter Over Jacket | 15.875 mm | 0.625 in |
| Inner Conductor OD | 4.826 mm | 0.19 in |
| Outer Conductor OD | 13.97 mm | 0.55 in |
| Nominal Size | 1/2 in |
Electrical Specifications
| Cable Impedance | 50 ohm ±1 ohm |
| Capacitance | 75.8 pF/m | 23.104 pF/ft |
| dc Resistance, Inner Conductor | 1.48 ohms/km | 0.451 ohms/kft |
| dc Resistance, Outer Conductor | 2.69 ohms/km | 0.82 ohms/kft |
| dc Test Voltage | 4000 V |
| Inductance | 0.19 µH/m | 0.058 µH/ft |
| Insulation Resistance | 100000 MOhms-km |
| Jacket Spark Test Voltage (rms) | 8000 V |
| Operating Frequency Band | 1 – 8800 MHz |
| Peak Power | 40 kW |
| Velocity | 88 % |
Return Loss/VSWR
| Frequency Band | VSWR | Return Loss (dB) |
| 680–800 MHz | 1.13 | 24.30 |
| 800–960 MHz | 1.13 | 24.30 |
| 1700–2200 MHz | 1.13 | 24.30 |
| 2300–2700 MHz | 1.13 | 24.30 |
| 3400–3800 MHz | 1.26 | 19.00 |
Material Specifications
| Dielectric Material | Foam PE |
| Jacket Material | PE |
| Inner Conductor Material | Copper-clad aluminum wire |
| Outer Conductor Material | Corrugated copper |
Mechanical Specifications
| Minimum Bend Radius, multiple Bends | 127 mm | 5 in |
| Minimum Bend Radius, Single Bend | 50.8 mm | 2 in |
| Number of Bends, minimum | 15 |
| Number of Bends, typical | 50 |
| Tensile Strength | 113 kg | 249.122 lb |
| Bending Moment | 3.8 N-m | 33.633 in lb |
| Flat Plate Crush Strength | 2 kg/mm | 111.995 lb/in |
Environmental Specifications
| Installation temperature | -40 °C to +60 °C (-40 °F to +140 °F) |
| Operating Temperature | -55 °C to +85 °C (-67 °F to +185 °F) |
| Storage Temperature | -70 °C to +85 °C (-94 °F to +185 °F) |
| Attenuation, Ambient Temperature | 20 °C | 68 °F |
| Average Power, Ambient Temperature | 40 °C | 104 °F |
| Average Power, Inner Conductor Temperature | 100 °C | 212 °F |
| EN50575 CPR Cable EuroClass Fire Performance | Fca |
Packaging and Weights
| Cable weight | 0.22 kg/m | 0.148 lb/ft |
Be the first to review “Kabel coaxial LDF4-50A wireless cable” Cancel reply
Categories: Kabel dan Komponen, Kabel Wireless, Produk Popular
Tag: kabel
Related products
Layanan Kami
Terjamin mutu
Produk 100% orisinil
Transaksi Aman
Bisa minta faktur pajak
Layanan
Cepat respon dan profesional
Harga
Terbaik dan bersahabat
Pengiriman
Produk kami antar sampai tujuan
Tentang Kami
Sarang Telco berdiri di awal tahun 2019, kami merupakan pengembangan bisnis dari PT. Suryajaya Teknotama (SJA) yang merupakan perusahaan pemasok bagi industri telekomunikasi nirkabel yang telah berdiri sejak tahun 2001, kami berkomitmen untuk menyediakan teknologi yang tepat bagi para pengguna bisnis telekomunikasi di Indonesia.
Terbaru
Kabel LDF4-50A Merk Commscope
July 14, 2023
Enterprise Network Solutions
July 28, 2020
Aceess Point Solution
July 28, 2020










Reviews
There are no reviews yet.